na ogrodowej

Nie ma to jak dobre sąsiedztwo!

Dobre sąsiedztwo roślin i warzyw ma bardzo pozytywny wpływ na ich wzrost i uprawę. Obecnie bardzo modne jest ekologiczne ogrodnictwo, w którym dobór odpowiedniego sąsiedztwa roślin jest szczególnie istotny.

  Rośliny i warzywa powinny być tak sadzone, aby wzajemnie się nie ograniczały. Niedopuszczalne jest konkurowanie o wodę, słońce czy składniki mineralne między roślinami, ponieważ rośliny prędzej czy później zmarnują się albo nie będą tak atrakcyjne, jak powinny. Dlatego też należy tak planować nasadzenia, aby każda roślina miała wystarczająco dużo miejsca dla siebie, zarówno w części nadziemnej, jak i podziemnej. Warto jest tak dobierać rośliny, aby wzajemnie sobie pomagały we wzroście, np. zwiększały odporność na różne choroby lub odstraszały potencjalne szkodniki. Zwracanie uwagi na odpowiednio dobre sąsiedztwo roślin i warzyw jest szczególnie ważne w ogrodach ekologicznych, gdzie nie stosuje się żadnych chemicznych środków walki z chorobami i szkodnikami roślin. Wtedy dobór dobrego sąsiedztwa roślin i warzyw jest często najważniejszą formą walki z patogenami. Czego unikać? O łamanie zasad dobrego sąsiedztwa roślin w ogrodzie niestety jest bardzo łatwo. Typowym przykładem złego oddziaływania roślin są sosna wejmutka i porzeczki, gdy te dwa gatunki rosną tuż obok siebie lub nawet w promieniu kilkudziesięciu metrów, niemal pewne jest, że zachorują na rdzę zapomogowo-pożyczkowej. Tak samo jest z gruszami i jałowcami, których bliskie sąsiedztwo powoduje powstanie rdzy gruszowo-jałowcowej, bardziej znanej jako rdza gruszy. Aby zapobiec tym chorobom, nigdy nie należy sadzić blisko siebie tych gatunków. Należy również unikać sąsiedztwa roślin, które posiadają różne wymagania glebowe i siedliskowe. Nigdy na jednej rabacie lub w jednej donicy nie należy sadzić roślin lubiących kwaśne podłoże. I tak np. kwasolubny różanecznik nie powinien być sadzony tuż obok roślin, które preferują obojętne lub zasadowe pH, jak wiele bylin czy innych krzewów. Zawsze należy też zwracać uwagę, czy w sąsiedztwie roślin lubiących słońce, które chcemy posadzić, nie będą rosnąć duże drzewa i krzewy, rzucające cień na rabaty z mniejszymi krzewami i bylinami. Z pewnością przyhamuje to ich wzrost. Sąsiedztwo wyższych drzew rzucających cień będzie natomiast korzystne dla bylin i krzewów cieniolubnych.  
vegetables-1736170_1280-300x200 Nie ma to jak dobre sąsiedztwo!
pixabay.com
Przykłady na dobre sąsiedztwo warzyw Jeżeli chcemy się cieszyć wysokimi plonami warzyw, warto również zainteresować się najlepszym sąsiedztwem na grządkach z warzywami. Przeprowadzono dużo różnych doświadczeń, które jasno wskazują, że sadzenie niektórych gatunków warzyw obok siebie zwiększa ich plon lub zapobiega występowaniu różnych chorób.Dobre efekty daje też łączenie uprawy warzyw z uprawą niektórych przypraw lub roślin ozdobnych. Przykładami na takie dobre sąsiedztwo warzyw z roślinami ozdobnymi są aksamitki oraz nagietki — posadzone w pobliżu grządek warzywnych ochronią warzywa przed nicieniami korzeniowymi. Z kolei nasturcje odstraszają od warzyw szkodniki takie jak bielinki i mszyce, ułatwiają też zwalczanie ślimaków. Przykładem na dobre sąsiedztwo warzyw jest obsadzanie grządek z ogórkami bazylią, co znacznie zmniejsza występowanie mączniaka rzekomego. Zapach cebuli odstrasza szkodniki korzeni marchwi. Cebula również dobrze się czuje, rosnąc z porami i marchwią. Dynia preferuje sąsiedztwo fasoli, nasturcji czy kukurydzy. Groch można wysiewać obok wszystkich warzyw z wyjątkiem tych z rodziny cebulowych. Przy pomidorach nie sadzimy ogórków i ziemniaków, za to warto jest posadzić bazylię. Szpinak dobrze rośnie przy rzodkiewce. Ziemniaki nie lubią marchwi, grochu, pomidorów, selerów i słoneczników. Natomiast plon ziemniaków zwiększa sąsiedztwo uprawy kukurydzy, kapusty, szpinaku, bobu czy fasoli. Koper ogrodowy najlepiej rośnie sadzony rzutowo w różnych miejscach w ogrodzie, w małych kępach. Dzięki temu o wiele mniej choruje, niż gdy jest sadzony na jednej dużej grządce. Sadząc warzywa obok siebie należy brać pod uwagę ich szybkość wzrostu, rodzaj systemu korzeniowego i okres dojrzałości zbiorczej. I tak np. wolny rozwój marchwi i pietruszki pozwala wysiać między rzędami rzodkiewkę albo koper ogrodowy, które dorosną do zbioru, zanim marchew zacznie się rozrastać. Znanym przykładem sadzenia warzyw obok siebie jest uprawa marchwi z cebulą. Warzywa chronią się nawzajem przed występowaniem takich szkodników jak: połyśnica marchwianka, śmietka cebulanka czy wciornastek tytoniowy. Kapusta uprawiana z pomidorem jest w mniejszym stopniu uszkadzana przez gąsienice tantnisia krzyżowiaczka. Podobnie sadząc jarmuż z kapustą, ograniczymy występowanie tego szkodnika, bowiem to na jarmużu, a nie kapuście owady składają jaja. W uprawie grochu czy fasoli skuteczną zaporą przed szkodnikami jest kukurydza. Innym przykładem sadzenia warzyw obok siebie jest uprawa pora z pietruszką. Zapach pietruszki chroni pora przed miniarką porówką.   Poradnikogrodniczy.pl

About the author

gazetarolnika.pl

gazetarolnika.pl

Add Comment

Click here to post a comment