polityka

Podniosą wiek emerytalny rolników

Rząd PiS po raz kolejny pokazuje absolutny brak szacunku dla rolników – twierdzą posłowie PSL na stronie internetowej stronnictwa. – Od 31 grudnia 2017 roku chce podnieść im wiek emerytalny aż o 5 lat. Na propozycje rządu już zgodziła się sejmowa podkomisja.

  Jak twierdzą politycy PSL, to właśnie dzięki ich staraniom rolnicy mogą teraz przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat – kobiety i 60 lat – mężczyźni, o ile przepracowali 30 lat. Takie rozwiązanie ludowcy wywalczyli dla polskiej wsi po ciężkich bojach z Platformą Obywatelską, gdy ta rozpoczęła proces podnoszenia wieku emerytalnego – czytamy na pls.pl. Tymczasem prezydencki projekt ustawy, zaakceptowany już przez obecny rząd, przewiduje, że w przypadku mężczyzn pracujący w gospodarstwie wiek emerytalny będzie podwyższony do 65 lat, a w przypadku kobiet do 60 lat. Co oznacza, że wielu z nich nie doczeka emerytury, ponieważ statystyki wskazują, że rolnicy żyją krócej niż mieszkańcy miast. Propozycje zawarte w projekcie ustawy zaakceptowała już sejmowa podkomisja złożona w większości z przedstawicieli PiS. Posłowie PSL domagają się natomiast przyjęcia przez Sejm projektu społecznego, który pozwalałby rolnikom przechodzić na emeryturę na obecnych warunkach. Społeczny projekt „Dobra Emerytura” zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach płacenia składek. – Apelujemy o przyśpieszenie prac nad tym projektem, który jest złożony w Sejmie i pod którym podpisało się ponad 100 tys. obywateli. Z przykrością stwierdzam, że prace nad tym projektem nie trwają – wypowiada się na stronie stronnictwa Krystian Jarubas, poseł PSL. W połowie września minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że MRPiPS proponuje zmiany w FUS, KRUS i systemie emerytalnym służb mundurowych, by ujednolicić waloryzację świadczeń. Rząd proponuje, by w marcu 2017 r. w ramach waloryzacji wszystkie emerytury i renty, zasiłki i świadczenia przedemerytalne zostały podniesione co najmniej o 10 zł. – Nasza propozycja jest ściśle związana również ze zmianami, które będą wprowadzone w systemie rolniczych ubezpieczeń społecznych i które wprowadzą jednakowy sposób waloryzacji w jednym i drugim systemie, bo do tej pory to było zróżnicowane. A więc proponujemy też zmiany systemowe. Te zmiany, o których mówię dotyczyć będą FUS-u, KRUS-u i służb mundurowych – powiedziała w TVP Info Rafalska. Wyjaśniła, że to rozwiązanie związane jest z próbą ujednolicenia sposobu liczenia emerytur rolniczych i waloryzacji. Jej zdaniem ta propozycja uzyska akceptację społeczną, ponieważ waloryzacja – niezależnie od systemu emerytalnego – będzie taka sama, a rolnicy na niej skorzystają. Do tej pory, jak twierdzi pani minister, wzrost ich świadczeń po waloryzacji był niekiedy na poziomie 5-6 zł, teraz rząd proponuje kwotę gwarantowaną, czyli co najmniej 10 zł. Grażyna Merchelska  

About the author

gazetarolnika.pl

gazetarolnika.pl

1 Comment

Click here to post a comment

  • Zadamy dzisiaj i apelujemy do PiS-u, zeby utrzymal wiek emerytalny dla rolnikow, ktory umozliwia im godne przejscie na emeryture, ktory umozliwia im dobra prace, ale tez rzetelny pozniej odpoczynek” – podkreslil w Sejmie Kosiniak-Kamysz.